Bravčové mäsité rebrá

Bravčový bok zbavený kože a väčšieho množstva slaniny resp. pás rebrových kostí spojených súvislou svalovinou.

Skladom
€5,61 / kg
Kategória: Bravčové mäso
Hmotnosť: 5 kg
produk 0038s 0001 IMG 2210. bravcove masite rebra
Akcia
ZADARMOZADARMO

Vlastnosti / popis:

Bravčové rebrá sú relatívne lacný druh bravčového mäsa vzhľadom na pomer mäsa a kostí, ktoré obsahujú. Mäso sa nachádza v prednej časti ošípaného. Ide o bravčový bok zbavený kože a väčšieho množstva slaniny resp. pás rebrových kostí spojených súvislou svalovinou. Ošípané má spolu 14 rebier spojených s chrbticou. Čím ďalej od chrbtice smerom nadol, kosti sú širšie, dlhšie, rovnejšie s väčším obsahom mäsa medzi nimi. Približujúc sa k brušnej časti pribúda viac tuku.

 Sú však obľúbené po celom svete v rôznych podobách a úpravách.  Na Slovensku ho spracovávame v dvoch základných úpravách:

  • Rebro - upravené do úhladného obdĺžnikového tvaru tvorené vysokým a holým rebrom. Obsahuje 1. až 8. rebro bez hrude. Je veľmi prerastené a pri tepelnej úprave si zachováva šťavnatosť. Dá sa grilovať vcelku na americký, resp. argentínsky spôsob  - niekoľko hodín v uzavretom grile alebo nad ohňom na rošte v tvare kríža. Po vykostené sa dá použiť na rolády alebo na dusenie. Pokiaľ je dostatočne mäsité tak sa dá nakrájať na plátky za účelom prípravy minútiek na japonský spôsob. Rebro sa však tiež hodí ako základ silných vývarov.
  • Hruď a rebro - je tvorené hruďou alebo časťou hrude a vysokým a holým rebrom.  Rebro v tejto úprave je veľmi prerastené a pri tepelnej úprave si zachvoáva šťavnatosť. Najväčší podiel mäsa má špička hrude. Brisket, ako je hruď pomenovaná v USA, je hlavnou surovinou pravej kansaskej barbecue. Ďalšie využitie hrude s rebrom je zhodné s využitím rebra. 

 

Spôsob spracovania:

  • bravčové rebrá sú ideálne  na pečenie a ešte ideálnejšie na grilovanie- v prípade grilovania sa odporúča rebrá nakrájať a predvariť v rúre, vodeč na pare min. 1hod, po predvarení sa grilujú max. 10 min zkaždej strany
  • v čínskej kuchyni sa rebá vyprážajú, dusia či dokonca pripavujú na pare.
  • Američania zas rozpoznávajú viacero druhov grilovania a pečenia v závislosti od úpravy - babyback ribs, spareribs, country-style ribs ..

 

Najspoľahlivejší spôsob, ako dosiahnuť dobrú a výraznú chuť, je naložiť rebrá na 24 hodín do marinády. To je osvedčený a najčastejší spôsob. Keď to nestihnete cez noc, stačí aj niekoľko hodín. Kto sa obáva, že korenie a marináda môžu pripálením zhorknúť, má možnosť rebierka ochutiť esenciou až po upečení alebo grilovaní. Ak nechcete riskovať, že rebierka nedopečiete či nedogrilujete, môžete ich predvariť alebo nechať spariť v pare. 

 

Tipy na prípravu:

pikantné bravčové rebrá, pečené rebrá na pekáči, domáce rebierka na mede a víne, Honolulu bravčové rebierka - spareribs,  prírodné rebierka so šampiňónmi, bravčové rebierko na rasci, rebierko v alobale,  a mnoho iných ..

Recept: https://www.masolv.sk/recepty/grilovane-masite-rebra/

 

Minimálna hmotnosť celého kusu:  5-6 kg

Trvanlivosť  a skladovanie: chladené max.  72 hodín  pri teplote  0 až + 5 °C

Pôvod mäsa je uvedený pri dodávke na dodacom liste resp. faktúre.